Zbadaj swój dom…dobrze

Zbadaj swój dom…dobrze

Prawidłowe badanie termowizyjne, czyli jak nie płacić za kolorowe obrazki.

Często spotykam się z pytaniem o badanie termowizyjne domu bez raportu, takie, by „było widać kolory, gdzie ucieka ciepło”. By uniknąć nieporozumień i uzyskać oczekiwany efekt za nie tanie, w końcu badanie, by nie być jedynie widzem kolorowych obrazków, proszę o przeczytanie poniższych uwag, bo to się opłaci.

  1. Kamera termowizyjna to obudowany optyką i elektroniką detektor promieniowania elektromagnetycznego w zakresie fal podczerwonych, który podobnie jak np. ultrasonograf bez wiedzy i doświadczenia operatora-lekarza specjalisty z diagnozowanej dziedziny, nie przeprowadzi żadnej diagnostyki.
  2. Operator kamery termowizyjnej bez wiedzy z zakresu natury promieniowania podczerwonego, oddziaływania wzajemnego badanych obiektów i zewnętrznych źródeł promieniowania i wielu innych aspektów jest wytwórcą kolorowych obrazków.

Kolory na termiogramach to jedynie efekt działania elektroniki służący do zobrazowania rozkładów temperatury na badanej powierzchni. Umiejąc obsługiwać kamerę można badając tę sama powierzchnię uzyskać różne kolory od czerwono-pomarańczowych ( „ciepło ucieka”) do granatowo-niebieskich („zimne powierzchnie”). Dlatego, Drogi Zleceniodawco wymagaj prostych raportów w postaci termogramów z opisem obszarów zmian temperatur. Wykonanie takiego prostego raportu nie jest zbyt skomplikowane i choć badanie będzie droższe, to warto mieć termogramy, które można pokazać fachowcom z zakresu termoizolacji czy budownictwa.

Prosty raport z termowizji dla właściciela domu (mieszkania) powinien zawierać:

  1. podstawowe parametry warunków otoczenia badanego obiektu: temperaturę, wilgotność, siłę wiatru, zachmurzenie, opad (jeśli występuje),
  2. nastawione parametry kamery: emisyjność badanych powierzchni, wilgotność
  3. termogramy z naniesionymi narzędziami pomiarowymi: linie, punkty, obszary (w zależności od badanego obiektu)
  4. zdjęcia rzeczywiste skorelowane z termogramem w celu umiejscowienia badanych obszarów, jeśli z termogramu nie da się zidentyfikować tego miejsca,
  5. wnioski na podstawie przeprowadzonych badań.

Takiemu raportowi daleko do wymagań określonych w normie PN-EN-13187/2001, ale jest to minimum uczciwie przeprowadzonej termowizji.

termogram 1

termogram 1

termogram 2

termogram 2

termogram 3

termogram 3

Powyższe termogramy wykonane zostały w odstępie pół minuty w identycznych warunkach (temperatura, ciśnienie, wilgotność).  Zmienione zostały zakresy temperatur i zmianie uległy „kolory” . Nie uległa zmianie temperatura w punkcie pomiaru (krzyżyk). Drobna różnica wynika wyłącznie z poruszenia kamery i przesunięciu p-tu pomiaru o 2-3 cm. Poniżej jet termogram z raportu z naniesionymi narzędziami pomiarowymi. Proszę ocenić jego przydatność we wnioskowaniu.

Wnioski: izolacja narożnika jest wadliwa; jest zbyt duża różnica temperatur między najchłodniejszym punktem (14,1 stC) a ścianą w odległości 0,5 m (19,2 stC). Linia pomiarowa pokazuje różnicę temperatur na odcinku ok 35 cm ponad 3 stC.

raport z narożnika

raport z narożnika

POWRÓT

Projektowanie stron internetowych Gliwice- Kaliszan.pl