Wnioski po fali mrozów

Wnioski po fali mrozów

W sezonie 2012/2013, który dotychczas zbyt  mroźny nie był, pojawiło się parę zleceń, świadczących o coraz większej wiedzy nt wykorzystania badań termowizyjnych do kontroli domów i mieszkań, które kupujemy za „ciężko pożyczone” pieniądze i nie chcemy ogrzewać okolicy.  Wkrótce załączę parę przykładów z badań w tym sezonie

Okres silnych mrozów w styczniu 2012 spowodował duże zainteresowanie wykonaniem pomiarów termowizyjnych głównie z powodów ujawnienia, oględnie mówiąc, niedostatków ogrzewania domów i mieszkań  O ile sprawdzenie poprawności działania kotła, grzejników i instalacji jest proste, to odkrycie, którędy „ucieka ciepło” już takie łatwe nie jest. Często intuicja i nasze podejrzenia nie sprawdzają się, a przyczyny prawdziwe „wychodzą” po analizie wyników pomiarów. Poniżej spostrzeżenia i wnioski ze styczniowo-lutowych termowizji 2012r.

 1. Z przykrością muszę stwierdzić, że nadal wychodzą na jaw błędy, niedoróbki i wady w nowych, pięknych i drogich budynkach flagowych osiedli. Z powodów toczących się lub zgłaszanych (to te tegoroczne) spraw i roszczeń do deweloperów, nie będę podawał adresów ani nazw tych osiedli,
  w końcu nie o to chodzi:
  Wrocław: nowe osiedle (2009 – ze Ś.Ch.E), przekroczenie p-tu rosy na dużych obszarach wokół okien i w narożach przy podłodze (już pojawia się grzyb), źle izolowane piony wentylacyjne działają jak radiatory (temp na tych ścianach niższa o 3-4 st !), „dziury” termiczne na skosach na skutek wad w ułożeniu wełny.
  – Wrocław: osiedle nie najnowsze (1993), ale wady podobne. Ściany dwuwarstwowe cegła i gazobeton (600), to za mało by w narożach nie był przekroczony p-t rosy, do tego kiepsko osadzone okna i mimo pracującego na max. etażowego ogrzewania przy temp. zewn. -15stC w mieszkaniu jest tylko 19stC.
  – Kraków małe osiedle (2008). Mieszkania, pod którymi są garaże mają darmową „klimatyzajcję” podłogową. Kiepska izolacja stropu garaży oraz ścian fundamentowych od strony garaży to oprócz zimnej podłogi silne wychłodzenia ścian przy podłodze do wysokości 1 m.
 2. W niektórych domach jednorodzinnych z przestrzenią nie zagospodarowaną pod dachem wielospadowym, termoizolacje projektuje się i zakłada nie na stropie pomieszczeń mieszkalnych a na połaci dachu (od spodu oczywiście). Temperatury na suficie w pokojach pod takim „strychem” są o 2 st niższe od temp w pomieszczeniu
  i chłodzą je niezwykle efektywnie. Taką wadę stosunkowo łatwo usunąć i niewielkim kosztem.
 3. Przykład na rozmijanie się podejrzeń z prawdziwą przyczyną. Pensjonat w Bukowinie Tatrzańskiej. O duże nawisy lodowe widoczne na zdjęciu podejrzewano nieszczelności w izolacji dachu, które „ogrzewały” blachodachówkę. Pomiary ujawniły prawdziwa przyczynę. Z powodu bardzo dobrej izolacji domu i nie zastosowania termostatów w pokojach, wczasowicze otwierają okna i powietrze o temp kilku stC….. podgrzewa sporej wielkości okap dachu, odległy o ok 60 cm, stąd topnienie śniegu, spływ wody do rynny…. i mamy problem, bo pod tymi soplami przechodzą wczasowicze. Rozwiązanie: termostaty + przewody antylodowe w rynnach.

Są też dobre przykłady:

Pawilon handlowy w Częstochowie (600m2) po rozbudowie i modernizacji w trakcie prac wykończeniowych przed oddaniem do użytku. Bardzo dobrze zaizolowany z niewielkim wadami do usunięcia. W newralgicznych miejscach jak zbiegi ścian i stropu lub naroża praktycznie nie ma różnic temperatur. Na termogramie widać miejsce zakotwienia stalowego podciągu, najczęstsze miejsce występowania mostków cieplnych.

Podaję ten przykład także dlatego, że inwestor wykazał podejście typu „mądry Polak przed szkodą” i sprawdził wykonanie prac, kiedy usterki można jeszcze usunąć nie zamykając sklepu. To nie jest jeszcze często spotykane podejście, a szkoda.

 POWRÓT

 

Projektowanie stron internetowych Gliwice- Kaliszan.pl