Termowizja

Termowizja

Kamery termowizyjne, termowizyjne badanie budynków przez biegłego sądowego, wykrywanie awarii CO, termowizyjna kontrola dobrego wykonania termoizolacji, wykrywanie wad ułożenia izolacji termicznej, szkolenia dla wykonawców pomiarów, to w skrócie nasza oferta.

Polecamy przeprowadzenie badań szczególnie tym, którzy wykonali modernizację termiczną swojego domu w celu sprawdzenia jakości prac. Lepiej nie czekać na silne mrozy, obfite opady. W przypadku stwierdzenia wad termoizolacji można będzie zawczasu dokonać niezbędnych poprawek lub napraw gwarancyjnych. W okresie letnim można wykonać pomiary izolacji ocieplanych dachów pod kątem występowania wilgoci w izolacji.

Przesłanki do wykonania badania termowizyjnego

– zbyt duże koszty ogrzewania,

– niemożność uzyskania temperatury powyżej 20stC mimo ogrzewania na pełnej
mocy,

– odczuwalne chłodniejsze miejsca w pomieszczeniach mimo sprawnej instalacji
CO,

– w domach piętrowych chłodniej jest na poddaszu niż parterze,

– widoczne mikropęknięcia liniowe na elewacji ocieplanej styropianem,

– widoczne ciemniejsze obszary na ścianach wewnętrznych (nierównomierne
przybrudzenia ścian),

– wyczuwalne ruchy powietrza w okolicach okien, drzwi zwłaszcza podczas
silniejszych wiatrów,

– widoczne brudne nacieki (grzyb) w narożach ścian i podłogi lub sufitu,

– wykroplenia wody na parapetach okiennych mimo braku zaparowania w
pomieszczeniu (kuchnia, łazienka)

Z czego składa się badanie termowizyjne

Tu znajdą Państwo przykłady badań termowizyjnych z lat ubiegłych.

Jak to działa

W wielkim uproszczeniu, kamera termowizyjna to niezwykle czuły termometr mierzący temperaturę powierzchni ciała z odległości (czasem nawet bardzo dużej) w dziesiątkach tysięcy punktów jednocześnie. Każde ciało o temperaturze wyższej od zera bezwzględnego jest źródłem promieniowania w paśmie podczerwieni, a jego intensywność zależy od temperatury i cech powierzchni ciała. Tworzenie obrazu polega na rejestracji przez kamerę promieniowania emitowanego przez obserwowany obiekt, a następnie przetworzeniu na kolorową mapę temperatur.

Ważne ! Kamera mierzy temperaturę powierzchni badanego obiektu a nie jego wnętrza. Przykład: Jeśli badamy temperaturę ściany z tapetą, to otrzymujemy temperaturę tapety ogrzanej przez ścianę (lub chłodzonej). Jeśli tapeta nie przylega do ściany na pewnym obszarze, to ma inną temperaturę niż ta, która przylega, mimo, że ściana ma na całej powierzchni tę sama temperaturę. Otrzymamy wówczas obraz termowizyjny wskazujący na chłodniejszy fragment ściany, co wcale nie jest prawdą. Od wiedzy i doświadczenia operatora kamery zależy interpretacja uzyskanych obrazów i postawienie przede wszystkim uczciwej diagnozy, gdyż jednoznacznej czasem się nie da.

Wykrywanie przebiegu i awarii instalacji wodnych i CO w murach, stropach i podłogach

Termowizja w przypadku poszukiwania wycieków rur z CO (ale nie tylko) to najlepsze narzędzie do szybkiego i skutecznego wykrycia miejsca awarii lub określania przebiegów instalacji ogrzewania ściennego .

Prawdziwy koszmar, to odkrycie, że gdzieś w podłodze lub ścianie jest wyciek z instalacji. Tu jest prawdziwe pole do popisu dla operatora kamery termowizyjnej a wykrycie miejsca awarii zaoszczędzi sporo czasu, pieniędzy i nerwów. Przy wykrywaniu miejsc wycieków sprawdza się naprawdę wiedza i doświadczenie operatora kamery, dlatego nie wszyscy podejmują się tego zadania.

Poniżej przykład awarii CO pod kafelkami na podłodze przy wejściu do grzejnika CO.

IR_1232_R

DSC04051

Termoizolacje

Termowizja to jedyny prosty, szybki i tani sposób na zbadanie stanu izolacji po wykonaniu budynku i element dyscyplinujący wykonawcę, jeśli będzie wiedział (np. zapis w umowie), że takie badanie będzie wykonane. Jakie badania można wykonać:

1. Badanie kontrolne przez inwestora jakości wykonanej przez wykonawcę izolacji budynku

2. Badanie, czy ściany budynku wykazują zakładane w projekcie właściwości izolacyjne, zwłaszcza w przypadku murów jednowarstwowych z pustaków ceramicznych.

3. Wykrywanie mostków cieplnych; głównie prawidłowego osadzenia okien, płyt balkonowych i lodżi.

4. Wykrywanie wad warstwy izolacji zewnętrznej; szczeliny miedzy płytami styropianu,.

5. Wykrywanie zawilgoceń w porach materiału budowlanego czy warstwie izolacyjnej w postaci wełny mineralnej.

 

Projektowanie stron internetowych Gliwice- Kaliszan.pl