Wnioski z przeprowadzonych badań termowizyjnych

Wnioski z przeprowadzonych badań termowizyjnych

Oto wnioski z przeprowadzonych do tej pory badań termowizyjnych:

1.      Świadectwo charakterystyki energetycznej nie gwarantuje dobrej izolacji. To ocena wykonania w oparciu o projekt budynku a nie stan faktyczny. Na małym osiedlu w Krakowie-Zielonce z powodu wady izolacji fundamentów mimo dobrej charakterystyce energetycznej, ściany parteru wyziębiają się aż do powstania punktu rosy. Jest grzyb.

Problem jakości nowych mieszkań został opisany w Gazecie Wyborczej. Proszę przeczytać. Jeśli chcą Państwo mieć pewność kupna domu z właściwą izolacja proszę do umowy wpisać klauzulę badań termowizyjnych w okresie grzewczym. Czasem w chwili podpisania umowy takich badań wykonać się nie da. Proszę skorzystać z usług prawnika. My współpracujemy z kancelarią prawną, która taka usługę wykona poprawnie.

IR_0322_r

To zbieg ściany i podłogi na parterze w sypialni. Osiedle z 2003r.
 

3.    Dobra izolacja ścian nie wystarczy. Równie ważna jest izolacja przegród poziomych.
Tu często popełniane są błędy w podejmowaniu decyzji i wykonaniu dociepleń. Koncentrujemy się na murach a zapominamy o stropach. Błąd. Dotyczy to szczególnie domów podpiwniczonych i posiadających strych. Ogrzewanie piwnicy przez strop to naprawdę duża strata energii. Podobnie ze stropem pod strychem. Widziałem dobrą izolację dachu (folia, wełna mineralna) a strop strychu był nieizolowany. Na strychu temp kilkanaście stopni i wychłodzone sufity pod strychem. Po co płacić za ogrzewanie strychu ?

IR_0537_r

Widok połaci dachu z wyraźnym „ciepłym” strychem. Poniżej dobrze izolowane poddasze użytkowe.

3.      Nie ufaj wykonawcom. Sprawdzaj. To przykry wniosek, ale taki należy wyciągnąć. Przykład podany w pkt 1 oraz poniżej opisany do tego skłaniają. Pan na emeryturze kupił gotowy domek drewniany w opcji całorocznej, czyli z ocieplonymi ścianami. Między warstwami skrajnymi  ściany (z desek), jest ( w projekcie) warstwa wełny mineralnej. Podejrzenie użytkownika zwrócił fakt powstawania sopli lodu na ścianie zewnętrznej pod dachem. Wykonawca twierdził, ze dom ma własciwą izolacje a przyczyna jest inna. Pan zlecił badanie i wyszło, że izolacja z wełny jest niejednorodna. Powodem może być włożenie cieńszej lub ułożenie izolacji luźnej, z rozwijanej z beli. Na poziomej powierzchni, w trakcie składania (prefabrykacji) ścian wełna trzyma się dobrze. Potem w transporcie i ułożeniu pionowym zsuwa się i mamy dziury. Pewnie z powodu oszczędności zamiast płyt z wełny położono luźną wełnę. Po obejrzeniu raportu, wykonawca dokonał naprawy.

IR_0360_R

Ściana frontowa. Bardzo nierówna izolacja w ścianie a zwłaszcza pod dachem.
 

4. Ściany jednowarstwowe z Porothermu.

Problem izolacji murów jednowarstwowych wyszedł dwukrotnie podczas wykonywania zleceń w tym sezonie. Spektakularny przykład widać poniżej. Dom jednorodzinny wykonany z porothermu już po wykonaniu podbitki okazał się zbyt zimny, więc inwestor ocieplił go warstwą 8 cm styropianu ale… tylko do wysokości podbitki. Podczas pomiarów wyszło na jaw, że część ściany bez  styropianu znacznie wyziębia poddasze użytkowe. Na poniższym termogramie widać wyraźną granicę, do której ścianę ocieplono styropianem.

IR_0729_R

IR_0736_R

5. Proste usprawnienia energooszczędne.

W żadnym z badanych mieszakń, domów wyposażonych w grzejniki nie widziałem ekranów zagrzejnikowych z folią i cienkim styropianem. To tanie i sprawdzone metody skierowania ciepła do wnętrza a nie do ogrzewania ściany. Te proste rozwiązania dają do 5% oszczędności energii !.  Podobnie z oknami i drzwiami. Co pewien czas należy regulować uszczelnienie skrzydeł drzwi i okien. W kilku przypadkach pomiarów właśnie tędy „uciekało” sporo ciepła.

6. Budynki wielorodzinne spółdzielni mieszkaniowych

Oto przykład wad izolacji ścian z elewacją z cegły silikatowej. To budynki jednej ze spółdzielni w Nowym Targu. Problemy zaczęły się po wymianie okien na szczelne. Wówczas wilgoć w mieszkaniu, gdzie do tego wzrosła temperatura powietrza, zaczęła się gromadzić w ścianie za meblami mieszkańców. To skłoniło administrację do sprawdzenia stanu izolacji podejrzanych ścian. Poniżej efekt pomiarów. Kształt niejednorodności temperatur na ścianie rodzi podejrzenie występowania wilgoci w murach. Pomiary wykonano nad ranem, gdy elewacja z cegły zdążyła „wystygnąć” po nasłonecznieniu z dnia poprzedniego

3

 
Projektowanie stron internetowych Gliwice- Kaliszan.pl